Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

Nagroda Nobla z dziedziny literatury

Najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda literacka na świecie. Ustanowiona przez Alfreda Nobla zawarta w testamencie z 1895r. Nagroda jest przyznawana przez Szwedzką Akademię od roku 1901.

Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci oraz członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historycy literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy , PEN-klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii.

Polscy Nobliści:

1905 r. – Henryk Sienkiewicz,

1924 r. – Władysław St. Reymont,

1978 r. – Izaak Bashevis Singer, Polska / USA

1980 r. – Czesław Miłosz,

1996 r. – Wisława Szymborska


 

Nagroda Literacka Nike

Powstała w 1997 roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego . Celem nagrody jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść .W konkursie mogą brać udział wszystkie gatunki literackie – poezja , dramat , proza ( w tym autobiografie , eseje , pamiętniki) oraz humanistyka o wybitnych wartościach literackich . Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Paszport Polityki

Nagroda ustanowiona w 1993r. przez tygodnik Polityka przyznawana twórcom w sześciu kategoriach : literatura , film , teatr, muzyka poważna ,plastyka (sztuki wizualne) i estrada . Od 2002 r. obejmująca swym zasięgiem nagrodę specjalną ,kreator kultury za osiągniecia w krzewieniu kultury.

Nagroda Fundacji im. Kościeliskich

Przyznawana jest od 1962r. przez szwajcarską fundację z siedzibą w Genewie . Ufundowana nieco wcześniej w roku 1959 przez Monikę Kościelską – wdowę po wydawcy i poecie Władysławie Auguście Kościelskim – w wyniku pozostawionego po nim testamentu. Fundacja im. Kościelskich nagradza wyłącznie młodych polskich twórców (maksymalny wiek to 40 lat) : poetów, eseistów i krytyków literackich .

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta

 Nagroda Herberta przyznawana jest w dziedzinie poezji , a także w drugiej kolejności w dziedzinie eseistyki , przekładu oraz edytorstwa. Celem nagrody jest wyróżnienie dokonań artystycznych i intelektualnych nawiązujących do świata wartości , wokół których grawitowała twórczość Z. Herberta .Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości żyjącemu autorowi . Fundatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta powołana przez żonę poety K. Dzieduszycką -Herbert . Nagroda przyznawana jest corocznie.


 


 


 


 

Gminna Biblioteka Publiczna w Korytnicy
ul. Adama Małkowskiego 20A.
07-120 Korytnica
Tel. 25 661 21 40
e-mail: gbpkorytnica@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.korytnica.pl
www.wegrow-wok.pl
www.liw-zamek.pl
bibliotekamiejska.wegrow.pl
www.bpsiedlce.pl
www.czytamsobie.pl

Licznik odwiedzin: 61461